You are here: Home » Полімерна глина » Випал полімерної глини: як запікати пластику?

Випал полімерної глини: як запікати пластику?

Навіть найкрасивіша зліплена намистинка або фігурка може бути зіпсована, якщо «запекти» її неправильно. Ідеально запечений виріб з полімерної глини має бути досить твердим, злегка гнучким (ніби гумовим) і мати матову поверхню такого ж кольору, як до випалу (правда, деякі види глин злегка темніють після термічної обробки).

Готовий виріб з полімерної глини не боїться води, не втрачає форму, не вицвітає з часом. Його можна відполірувати до блиску, тонувати акриловими фарбами, покрити матовим або глянсовим лаком. Тонкі пласти запеченої пластики можна різати ножицями або канцелярським ножем, більш товсті вироби можна навіть свердлити.Випал полімерної глини

На чому «випікати» полімерну глину?

Для випалу виробів з полімерної глини зазвичай використовують керамічну плитку, непотрібну фаянсовий посуд або звичайний металевий лист (в цьому випадку необхідно постелити на нього папір для випічки).

Щоб вироби краще «пропеклися» з усіх боків (намистини або квіточки, наприклад), їх насаджують на зубочистки або шпильки і встромляють в грудку фольги. У такому вигляді їх відправляють в духовку.

Плоскі вироби (наприклад, розкатані і нарізані катером пласти) можна залишити на робочій поверхні, якщо ви використовуєте керамічну плитку, і запікати в такому вигляді.

Щоб на виробах з термопластики під час випалу не утворилися «пролежні», під них потрібно підкласти кілька шарів паперу для випічки або звичайні паперові серветки.

Порада: майте на увазі, що намистини, нанизані на зубочистки запікаються швидше, ніж вироби, викладені на плоску керамічну поверхню, яка спочатку «бере тепло» на себе.

Правильна температура для полімерної глини

Секрет правильного «приготування» термопластики – в строгому дотриманні температурного режиму, зазначеного виробником. Завжди уважно читайте інструкцію на упаковці полімерної глини. Для деяких пластиків оптимальна температура «випікання» – 110 оС, для інших – 130 оС.

Якщо температура буде нижче необхідної, то виріб вийде крихким і недостатньо міцним, якщо вище – то виріб потемніє і його поверхня стане глянсовою. При значному перевищенні оптимальної температури випалу виріб з полімерної глини повністю деформується і розтікається, при цьому виділяє токсичний газ.

Порада: використовуйте піч з функцією термостата або купіть термометр для духовки.

Оптимальна тривалість “випікання” полімерної глини

В інструкції до пластики виробник вказує також необхідний час для термічної обробки виробу (від 3 до 40 хвилин). Для тонких виробів (наприклад, невеликих квіточок) досить 5-8 хвилин, для виробів завтовшки 3-5 мм необхідно близько 20 хвилин «випікання».

Не рекомендується запікати вироби завтовшки понад 1 см, оскільки всередині пластику може залишитися «сирий» і з часом виріб стане рихлим і розкришиться. Для об’ємних виробів використовують основу з фольги або паперу (наприклад, при ліпленні голови ляльки кульку з фольги обкатують пластикою, формують обличчя і з такою «начинкою» запікають). Крім того, «начинка» дозволяє скоротити витрату пластики.

Нічого страшного, якщо ви трохи перевищили час випалу при дотриманні температурного режиму, на якість виробу це не вплине. Але якщо ви не «допекли» вашу пластику, вона може з часом стати крихкою.

Порада: використовуйте таймер для оптимального «випікання» ваших виробів.Випал полімерної глини

Поетапний випал полімерної глини

Полімерну глину можна «випікати» в декілька етапів, часто цей прийом використовується в техніці «філігрань», а також при виготовленні композицій з безліччю елементів.

Тривалість кожного етапу може займати від 1 до 15 хвилин, заключний випал вироби триває до 30 хвилин, в залежності від конкретного виробу.

Запобіжні заходи

У «сирому» вигляді термопластика не токсична, і тільки при нагріванні може бути шкідлива для здоров’я, тому обов’язково дотримуйтесь наступних правил безпеки:

Приміщення, в якому проводиться випалення полімерної глини, має добре провітрюватися. Якщо ви користуєтеся домашньої духовкою, накрийте поліетиленом їжу, що знаходиться в кухні, або приберіть її в холодильник. Відведіть маленьких дітей і відкрийте вікно або кватирку.

Після випікання виробів з полімерної глини необхідно вимити духовку, якщо ви збираєтеся готувати в ній їжу. Ні в якому разі не запікайте пластику разом з їжею!

Після роботи з пластикою вимийте руки теплою водою з милом. Щоб позбутися від налиплої на долоні полімерної глини, можна скористатися звичайною намиленої губкою для миття посуду (звичайно, що мити посуд потім цією губкою не можна).

Якщо ваша пластика випадково «підгоріла», розпливлася і почала диміти, негайно вимкніть духовку і провітріть приміщення. Вся їжа, залишена відкритою в цьому приміщенні, повинна бути викинута. Якщо ви відчули нездужання, зверніться до лікаря.

1 Comment

  1. З появою твердотільних ІК випромінювачів в виді звичайної лампи (гуглимо ІК-лампа, а то ще пост потре модератор, за посилання), проблема відпалу іграшки взагалі зникла: купуємо 2-3 таких ламп потужністю 50-100 Вт, а в якості основи краще всього взяти кусок стінового піноблоку (він легший від дерева в два рази і дуже хороший теплоізолятор).
    Залишилося тільки укоплектувати лампи патронами (лампи уже з рефлектором) і розмістити навколо майбутньої зони випікання, щоб не було “тіні”.
    ***
    І мама не страждає, що духовку чимось загадили, і випікання не перетворюється в “подію”, а стає просто етапом виготовлення.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *