Аплікації з осіннього листя можуть захопити і малюків, і школярів. Пропонуємо вам ідеї виробів для дітей різного віку: від простого їжачка до портрета з листя.
Робота з будь-яким природним матеріалом дуже корисна для дитини. Вона розвиває уяву та дрібну моторику, заспокоює та допомагає зосередитися. Нещодавно ми писали про те, які оригінальні вироби можна зробити із каштанів та жолудів. Настала черга аплікацій з осіннього листя. За допомогою різнокольорових листочків можна створити справжній шедевр, який не соромно подарувати бабусі або повісити на стіну. Головне, зберіть якомога більше різних листів і не надто дотримуйтесь шаблону. Дайте дитині простір для фантазії: нехай сам вибере, яке листя краще підходить для кожного конкретного виробу.
Як засушити осіннє листя для виробів
Будь-який виріб з осіннього листя вимагає попередньої підготовки. На «полювання» доведеться сходити щонайменше двічі: у парк чи ліс, і в магазин канцтоварів. У лісі поставте дитині завдання – збирати потрібно різні листочки. Чим більше буде різноманітність форм і кольорів, тим більше варіантів виробів ви можете створити з малюком без допомоги ножиць.
Після того, як головний інгредієнт для виробів знайдений, його потрібно правильно підготувати. Робити аплікацію зі «свіжих» листочків буде незручно. По-перше, вони погано приклеюються до паперу. По-друге, у міру випаровування вологи вони змінюватимуть свою форму, скручуватимуться і скукоживатимуться. Тому незабаром роботу дитини буде зіпсовано.
Листя обов’язково потрібно просушити під пресом, щоб вони зберегли свою плоску форму. Зазвичай це роблять, акуратно складаючи їх між сторінками книги чи журналу. Якщо листя багато, книгу зверху треба придавити чимось важким і залишити в такому положенні на кілька днів. Зазвичай така «сушка» займає близько тижня. Щоб прискорити процес, нудно щодня міняти вологий папір на сухий – тобто перекладати листя в іншу книгу.
Якщо ви не хочете довго чекати, а дитина проситься сісти за виріб вже сьогодні, можна просушити листя за допомогою праски. Для цього розкладіть природний матеріал на папері, прикрийте його зверху ще одним паперовим шаром і пропрасуйте праскою доти, поки волога з листя не випарується повністю. Така «експрес-сушка» добре зберігає форму листя. Щоправда, після неї вони стають трохи тендітнішими, ніж після природного висихання.
З листя можна робити різноманітні вироби, починаючи від плоских аплікацій та закінчуючи об’ємними ікебанами. Проте діткам зазвичай більше подобається перший варіант. Тому потрібно також підготувати кольоровий картон (для фону), кольоровий папір (для деталей), олівці, ножиці та клей ПВА. Якщо в канцтоварах продаються готові пластикові «вічка», візьміть кілька пар: вони дуже пожвавлюють виріб. Якщо ні, очі можна зробити самостійно із кольорового паперу або ягід горобини.
Їжачок з осіннього листя
За допомогою осіннього листя та горобинових ягід можна зробити чудового їжачка. Все, що вам потрібно – це вирізати з кольорового паперу тулуб звірятка (як варіант, намалювати його на фоновому аркуші паперу). А далі надайте дитині можливість пофантазувати, з чого можна зробити колючки. Дуже добре “лягають” на спинку їжачка “зубчасті” листочки – наприклад, листя клена. Достатньо двох-трьох штук, і звірятко вже можна похвалитися колючою шубкою.
Втім, тут підійдуть будь-які листочки. Головне, клеїти їх гострим кінчиком нагору.
А ось листя верби справді схоже на тонкі гострі голки. Щоправда, щоб гарно їх викласти, потрібно трохи терпіння та посидючості.
До їжачка можна «прифантазувати» осінній пейзаж: дерево з тонкої гілочки осика, ялинку з голок туї або ялівцю, грибочок з кольорового паперу. Так ваш виріб стане схожим на справжню картину, яку можна повісити на стіну або прикріпити до холодильника.
Сова з осіннього листя
Найпростіше сову з осінніх листочків зробити за допомогою заготовки для тулуба з кольорового паперу. Як і у випадку з їжачком, даємо дитині основу і пропонуємо «одягти» совушку в різнокольорове пір’я.
Однак можна дати волю дитячій фантазії та запропонувати скомпонувати сову з листочків повністю. Для цього вам вистачить трьох великих листочків (один овальної та дві довгастої форми) – це тулуб і крила. Не забудьте прикріпити до верху тулуба пару дрібного листя гострим кінчиком вгору: це «вушка» сови, які відразу зроблять виробу схожого на потрібну нам птицю.
А ось цей варіант – для спільної роботи мами та дитини, або для дуже усидливих та терплячих діток. Зате результат копіткої праці неймовірно схожий справжню живу сову. Вам потрібно буде намалювати на папері контури совиного тіла і викласти його невеликими листочками осики. Починати треба знизу вгору, щоб листя накладалося один на одного та імітувало оперення птаха.
Павич з осіннього листя
Дуже красиво виглядає павич, зроблений з осіннього листя. Тут теж є простий варіант аплікації, розрахований на дітей, і складніша робота для старших дітей. Для простого виробу вам знадобиться кілька «лапатих» кленових листків (бажано різного відтінку) і тулуб павича – його можна зробити з кольорового паперу, або попросити дитину зліпити з пластиліну.
Складніші аплікації припускають, що хвіст павича можна прикрасити. Подивіться з дитиною фото павича в інтернеті, зверніть увагу на те, як виглядають хвостові пір’я, на їх характерний візерунок у вигляді «очі». Продумайте, за допомогою чого можна викласти такий візерунок із листя та приступайте до творчої роботи.
Портрет з осіннього листя
Дуже оригінально та незвичайно виглядають портрети, «намальовані» за допомогою осіннього листя. Разом з дитиною можна скласти цілу картинну галерею і зробити портрети для всіх членів сім’ї. Нехай дитина сама (або з вашою допомогою) намалює себе, маму, тата та інших родичів, і спробує листям зобразити їх повсякденні зачіски.
Старшим дітям можна запропонувати використовувати листя не тільки для зачіски, але також для оформлення прикрас або одягу. Силуети, створені в такій техніці, виглядають дуже сильно, оригінально і прикрасять будь-яку квартиру.